image
Co to jest BDSM
Porady seksualne

Co to jest BDSM? Znaczenie skrótu

W sferze seksualnej istnieje wiele rodzajów fetyszy, jednym z nich jest BDSM. Znaczenie skrótu oznacza „związanie” i „dyscyplina”, a także „dominacja” i „uległość”. Mimo że jest to coś, co zwykle nie występuje w relacjach międzyludzkich, czasami jest wykorzystywane jako urozmaicenie zabaw w małżeńskim łożu. Do najbardziej powszechnych zachowań zalicza się: związywanie, karanie, zniewalanie. To, co zonacza skrót nie jest inną nazwą gwałtu, czy molestowania seksualnego, gdyż taki stosunek odbywa się za zgodą obydwu stron. Cechą charakterystyczną tego typu praktyk jest podział uczestników na osobę dominującą i uległą. Nie jest to podział ustalany na stałe, bardzo często uczestnicy wymieniają się rolami zależnie od okoliczności. Nierzadko towarzyszy temu odgrywanie scen w połączeniu z występowaniem pewnych rytuałów.

Innymi słowy co to jest BDSM?

Jest to dobrowolne zrzeczenie się całkowitej kontroli i oddanie jej partnerowi lub partnerce zwanej Master, Mistress itp. Mimo że jest to zabawa charakterystyczna dla spotkań o charakterze erotycznym, nie musi dojść bezpośrednio do seksu. Podobnie jak to, że używając innego tłumaczenia, jedna osoba jest sadystą, a druga masochistą, nie musi dochodzić do upokorzeń i do bólu. Wydaje się, iż jest to zwykły akt, jednak jest on bardzo starannie rozplanowany. Zazwyczaj obie strony już wcześniej umawiają się kiedy i jaką scenkę mają zamiar rozegrać. Co ciekawe, ludzie którzy są zainteresowani tą formą spotkań, powinni zaznajomić się ze zbiorem zasad zwanych SSC. Zawiera on informacje, jakie formy są dozwolone i nie szkodzą zdrowiu zarówno fizycznemu jak i psychicznemu. W końcu ma to dawać obopólną przyjemność, a nie cierpienie.

Ludzie używający tej metody podniecenia, muszą się stosować do kodeksu postępowania zwanego RACK. Przede wszystkim mówi on o tym, że każdy uczestnik musi posiadać wiedzę, co będzie robiła druga osoba, aby wyrazić w pełni świadomą zgodę. Cechą charakterystyczną takich spotkań jest ustalenie wcześniej czynu lub słowa bezpieczeństwa. Można je wymówić w dowolnym momencie i kiedy ostanie ono powiedziane, należy natychmiast przerwać. Sytuacje w których nie zostanie ono wcześniej ustalone są uważane za największe uchybienie i mogą kwalifikować czyn jako przestępstwo. Kiedy praktyki BDSM zaczynają ludzie, którzy się nie znają od tej strony, zawsze przystępują do negocjacji. Określają wtedy jakie mają oczekiwania i czego absolutnie nie można zrobić. Takie osoby również muszą posiadać bardzo dokładną wiedzę o ludzkiej anatomii, gdyż jej nieznajomość przy wielu przeróżnych „zabawkach” może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Muszą też posiadać wiedzę z dziedziny psychologii w zakresie seksu, oraz wytrzymałości psychicznej. Dopiero, kiedy zapoznali się z tym wszystkim, określili zasady i wyrazili zgodę, mogą przejść do aktu.

Rodzaje BDSM

  1. Bondage and discipline. Nie muszą one występować razem. Pierwsze słowo oznacza skrępowanie, związanie. Jest to najczęściej wykorzystywana forma polegającego na unieruchomieniu osoby, zazwyczaj poprzez przywiązanie do jakiejś rzeczy. Najczęściej jest to kojarzone z praktykami seksualnymi. Drugie słowo odnosi się do przestrzegania zasad i karania za ich nie przestrzeganie. Nie jest to równoznaczne z niewolnictwem, lecz granica jest cienka.
  2. Dominacja i uległość. Tego raczej nie trzeba tłumaczyć. Osoba dominująca ma pełną kontrolę nad osobą uległą.
  3. Sadomasochizm. Trochę rozbudowana wersja powyższego punktu. Jest to konkretne nawiązanie do seksualnej przyjemności powodowanej przez ból, poniżenie, lub bycie podporządkowanym. Nierzadko te praktyki kończą się trwałym okaleczeniem lub nawet śmiercią.

W spotkaniach tego typu bardzo często korzysta się z przeróżnych gadżetów takich jak zabawki erotyczne, wosk, kajdanki, wstrząsy elektryczne, igły, bicze itd. To, jaki charakter obierze spotkanie, zależy od wcześniejszej umowy i zawsze odbywa się po uprzednich uzgodnieniach i wyrażeniu zgody.

LEAVE A REPLY