image
Kiedy seks po porodzie
Porady seksualne

Kiedy seks po porodzie?

Żadna para bez seksu nie będzie normalnie funkcjonować. To nie tylko fizyczne spełnienie, lecz także poczucie wspólnoty oraz wzajemnej akceptacji i poszanowania. Dlatego, jeśli seks zanika, zwykle coś się niedobrego dzieje w związku. Oczywiście są sytuacje, które wręcz wymuszają wstrzymywanie się od współżycia, ze względu na stan zdrowia jednej z osób, lub na okres ciąży.

Jak długo należy się wstrzymywać od współżycia?

  • Przed porodem, przez cały okres ciąży, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, w zasadzie można spokojnie współżyć. Powinno się jednak wstrzymać na 6 tygodni przed planowym rozwiązaniem. Między innymi dlatego, że w czasie seksu pojawiają się skurcze, przez co można wywołać wcześniejszy poród, który nie jest zalecany. Zdecydowanie lepiej jest faktycznie wstrzymać się od seksu przez krótki czas, niż żałować, że niemal wymusiliśmy na nim wcześniejsze urodzenie się. Warto jednak pamiętać, że są sytuacje w których mogą być zalecenia, by przez cały okres ciąży się wstrzymywać. Zwykle tak się zdarza, jeśli ciąża jest zagrożona, gdy bardzo mocno trzeba uważać na zdrowie kobiety, żeby dziecko urodziło się szczęśliwie i o czasie. W takiej sytuacji trzeba ściśle współpracować z lekarzem, żeby maluchowi nie zrobić krzywdy.
  • Po porodzie naturalnym. Jeśli nie ma przeciwwskazań, można rozpocząć współżycie po 6 tygodniach. Zwykle do tego czasu macica się oczyszcza i nie jest zalecane przeszkadzanie jej. Oczywiście wiele jeszcze zależy od zdrowia kobiety, od rodzaju porodu czy faktu, czy był on normalny czy z komplikacjami. Należy przede wszystkim się upewnić, czy można, ponieważ każda pani zdrowieje w różnym czasie i nie wolno tego robić, jeśli są dolegliwości, jeśli wszystko wewnątrz źle się goi. W takiej sytuacji, podobnie jak przed porodem, trzeba się upewnić u lekarza, czy można już zacząć. Lekarz bez powodu nie będzie przedłużał możliwości odbywania stosunku, jednak doskonale będzie się orientował, w jakim stanie jest zdrowie jego pacjentki. Nie można lekceważyć zaleceń oraz sugestii lekarza, ponieważ możemy zrobić partnerce krzywdę, a tego przecież nie chcemy.

Kiedy uprawiać seks po porodzie?

W wielu miejscach, szczególnie w sieci, gdzie dosłownie wszystko jest, można trafić na sugestie lub wręcz pewność, iż wystarczy 6 tygodni i można zacząć współżyć. To prawda, jednak niepełna, gdyż do tego czasu organizm kobiety po urodzeniu dziecka, musi dojść do formy, a penetracja nie może wywoływać bólu. Jeśli lekarz pozwolił na stosunek, zaś kobieta skarży się na ból, warto się wstrzymać i zgłosić to lekarzowi. Być może coś niepokojącego się dzieje w kobiecych drogach rodnych, może po trudnym porodzie kobieta nie doszła jeszcze do formy. W takiej sytuacji trzeba bardzo uważać, by trochę beztroskim zachowaniem, nie wyrządzić partnerce jeszcze większej krzywdy niż tylko ból.

Współżycie łączy dwoje ludzi, więc kiedy seks po porodzie?

Faktem jest, że para bez seksu nie będzie funkcjonować, jednak w wyjątkowych sytuacjach, takich jak zdrowie, należy bardzo uważać i robić wszystko, by organizm kobiety po porodzie wrócił do normalności, żeby pani także cieszyła się z tego wyjątkowego aktu. W innym przypadku nie tylko będzie się męczyła, nie będzie miała żadnej przyjemności, ale wręcz będzie narażona na bardzo duże powikłania, których możemy już nie wyprostować. Udany seks jest bardzo istotny dla każdej pary. To element łączący dwoje ludzi, którzy w taki sposób okazują sobie uczucia. Jednak jak to w życiu, są sytuacje, w których ostrożność oraz zrozumienie dla drugiej osoby, są ważniejsze niż akt seksualny. W trakcie problemów zdrowotnych taki element bardziej zaszkodzi relacji, niż pomoże. Dla pana nie ma to żadnego znaczenia, jednak dla jego partnerki, zmęczonej i obolałej po urodzeniu dziecka, będzie różnica, czy mąż lub partner wykazuje troskę o jej zdrowie, czy zależy mu tylko na odbyciu stosunku seksualnego.

LEAVE A REPLY